MENU

Laboratorium postawy ciała

analiza-kregoslupa

Analiza kręgosłupa i postawy najnowszej generacji

Z pewnością już nie raz zastanawialiście się Państwo nad ubocznymi skutkami badań radiologicznych (RTG, TK, MRI) wykonywanych za pomocą promieniowania rentgenowskiego. W celu ustalenia prawidłowej diagnozy, wykonania okresowych badań, wykonania badań przesiewowych oraz w ramach monitoringu przebiegu procesu usprawniania/rehabilitacji schorzeń kręgosłupa lekarze mieli jeszcze do niedawna do dyspozycji jedynie metody badań klinicznych/fizykalnych oraz prześwietleń za pomocą promieni rentgena. Właśnie to stało się powodem do szeroko zakrojonych poszukiwań metod alternatywnych dla celów pomiarów ciała ludzkiego, przy jednoczesnym uniknięciu skutków ubocznych napromieniowania. I oto mamy wyniki wieloletnich badań: opartą na projekcji wzorców świetlnych metodę pomiaru i analizy kręgosłupa w przestrzeni trójwymiarowej.

 

analiza

Trójwymiarowa analiza kręgosłupa

Jest to nieinwazyjna, bezpieczna dla pacjenta i personelu, alternatywa do badania rentgenowskiego. Trójwymiarowa analiza kręgosłupa to rewolucyjna i przyszłościowa kombinacja najnowocześniejszej techniki optycznej i cyfrowego przetwarzania danych. To szybki i bezdotykowy, w większości przypadków również automatyczny – bez użycia markerów, pomiar oraz analiza pleców i kręgosłupa pacjenta jak również różnic w długości kończyn dolnych. Wyniki pomiaru są bardzo dokładne, a dzięki błyskawicznej transmisji obrazu do komputera analiza danych następuje natychmiast po wykonaniu badania. Dzięki pomiarowi możliwa jest dokładna diagnoza ułatwiająca dobór możliwie najlepszej indywidualnej terapii.

 

Pomiar formetryczny 3D i 4D funkcjonuje w następujący sposób

analiza-kregoslupa-2 Pacjent stoi przed urządzeniem składającym się z cyfrowej kamery video i projektora. Projektor emituje równoległe linie pomiarowe na powierzchnię pleców, a cyfrowa kamera video przekazuje trójwymiarowy obraz do komputera. Program komputerowy natychmiast analizuje dane i ustala cyfrowy obraz pleców, kręgosłupa oraz pozycję miednicy. Dzięki platformie o regulowanej wysokości można dokonać dokładnej symulacji korekcji postawy ciała (nierówność kończyn dolnych, skrzywienia kręgosłupa, ustawienia miednicy itd.). W ramach monitoringu postępu leczenia z łatwością można obrazowo porównać stan aktualny ze stanami wcześniejszymi czy badaniem wyjściowym. Oparte na przeprowadzonych badaniach naukowych zaawansowane optyczne metody pomiaru umożliwiły uzyskanie obrazu postawy ciała i położenia kręgosłupa w przestrzeni trójwymiarowej. Wyniki pomiaru są pomocne w doborze i realizacji terapii oraz pozwalają określić postępy leczenia.

 

kamera Obejrzyj wideoprezentację DIERS formetric 4D

Diagnostyka i terapia równowagi, balansu i priopricepcji

Platforma balansowa SIGMA to nowoczesne urządzenie do diagnostyki i treningu równowagi i propriocepcji.
Diagnostyka pozwala na określenia stanu równowagi w powiązaniu z propriocepcją i koordynacja ruchową badanego.
Łatwy do zastosowania protokół badawczy, jasny klarowny, prosty do odczytania i zinterpretowania raport czynią z platformy SIGMA łatwy w użyciu a przy tym niezmiernie skuteczny i obiektywny instrument diagnostyczni i terapeutyczny. Praca na platformie ma na celu stymulację elementów układu ruchu i układu nerwowego odpowiedzialnych m.in. za kontrolę równowagi, propriocepcję, koordynację. Stanowi świetny rodzaj zarówno terapii jak i treningu na przykład dla zawodników uprawiających sport. Pozwala na ukierunkowanie pracy fizjoterapeutycznej i treningu sportowego pod kątem ewentualnych potrzeb pacjenta czy zawodnika.

 

Urządzenie FED (metoda FED) to alternatywa dla operacyjnego rozwiązania problemu skolioz.

Metoda FED przy pomocy zewnętrznych (asymetrycznych) sił, działających przeciwnie do sił deformującycmetoda fedh nasz kręgosłup, wymusza określone pozytywne zmiany. Trójwymiarowy mechanizm pracujący nad naprawą i skorygowaniem naszego kręgosłupa naciska z siłą od 1 do 100 kg na sam szczyt skrzywienia kręgosłupa (skolioza), powodując rotacje wsteczną i prostowanie kręgosłupa (20 sek nacisku, 10 sek odpoczynku). Nacisk na system kostny struktury rosnące, chrząstki, więzadła, system naczyniowy jest na tyle znaczący, że wymusza świadomość poprawnej postawy i stymuluje kręgosłup do prawidłowego ustawienia.

Metoda FED, czyli „trójwymiarowe ustabilizowanie kręgosłupa przy jednoczesnym jego wydłużeniu i derotacji”, to nowatorskie, zyskujące coraz więcej zwolenników w Polsce, Europie i na całym świecie, spojrzenie na terapię skolioz.
Twórcą, autorem metody jest profesor Santos Sastre Fernandez. Metoda powstała w wyniku długoletnich prac naukowo-badawczych. Obecnie opiera się na ponad 2400 skatalogowanych i potwierdzonych przypadkach klinicznych.


Metoda stanowi kompleksową propozycję trójpłaszczyznowej terapii bocznych skrzywień kręgosłupa (oraz kifoz i lordoz) przewidując i określając pełne postępowanie terapeutyczne. Sposób leczenia zaproponowany przez profesora Sastre jest oparty na zastosowaniu kinezyterapii instrumentalnej, aplikowanej za pomocą specjalnie opracowanego i opatentowanego urządzenia FED, które pozwala siłom korekcyjnym oddziaływać na poziomie skrzywienia poprzez ustabilizowanie, rozciągnięcie i derotację kręgosłupa.

 

Badania przesiewowe postawy ciała i chodu. Badanie przesiewowe równowagi i koordynacji.

Oferujemy Państwu możliwość wykonania badania w naszym Centrum Rehabilitacji na ul. Koprnika 31a w Ostrowcu.

istnieje również możliwość wykonania badań postawy ciała i analizy kręgosłupa  bezpośrednio u klienta podczas imprez promocyjnych, eventów,  imprez charytatywnych, jak również możliwość wykonania zleconych badań przesiewowych, badań klinicznych, testów.
Zapewniamy profesjonalny sprzęt diagnostyczny, sprawna organizacje badań  oraz konsultacje doświadczonych fizjoterapeutów.

 

Badania przesiewowe zrealizowane dla firmy Noble Health podczas targów w Łodzi 03.10.2014r.

Badania przesiewowe dzieci, młodzieży i dorosłych w Świętej Katarzynie 2014r.

System-DIERS-badania-przesiewowe